Aklım Fikrim Çanakkale

Çanakkale'nin yaşanabilirliğine ve sürdürülebilirliğine katkı sağlıyoruz.

Aklım Fikrim Çanakkale, Kale Grubu’nun doğduğu topraklar olan Çanakkale’nin yaşanabilirliğine ve sürdürülebilirliğine teknoloji aracılığı ile katkıda bulunarak Çanakkale’nin rekabet gücünü ulusal ve küresel ölçekte yükseltme hedefiyle Kale Grubu ve Türkiye Bilişim Vakfı iş birliğinde ve Novusens Akıllı Şehirler Enstitüsü yürütücülüğünde 2017 yılında hayata geçirildi.

Kale Grubu’nun 60. kuruluş yıl dönümünde öncülüğünü yaptığı proje ile İstanbul-İzmir aksında kalan ve adına altın çember denilen bölgenin kalbinde yer alan Çanakkale’nin akıllı şehir dönüşüm yolculuğuna katkıda bulunmayı hedefliyor.


Dünyanın geçirdiği büyük demografik değişimin şehirler için akıllı büyümeyi zorunlu kıldığı günümüzde, sınırlı kaynakların bugünden etkin kullanımı ve gelecek için şehirlerin akıllı büyüme stratejilerinin oluşturulması büyük önem taşıyor. Doğduğu topraklara değer katmak ve Çanakkale’nin akıllı şehir prensiplerine göre büyümesine katkı sağlamak için harekete geçen Kale Grubu,  Aklım Fikrim Çanakkale ile memleketine sahip çıkmayı hedefliyor.

Aklım Fikrim Çanakkale Projesi’nin şimdiye kadar sağladığı katkılardan bir tanesi Çanakkale’nin, İspanya’daki Tarragona şehri ile birlikte “Geleceğin Akıllı Şehirleri için Ortaklık” projesiyle Türkiye ve Avrupa Birliği arasında “Şehir Eşleştirme Projesi” hibesinden yararlanması oldu.

Aklım Fikrim Çanakkale projesi 2019 yılında, Türkiye’nin en prestijli gayrimenkul projelerinin değerlendirildiği Sign of the City Awards 2019’da En İyi Sosyal Sorumluluk Projesi ödülünü almaya hak kazandı.