Osman Okyay

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Teknik Bölüm Başkanı

1966 yılında İstanbul'da doğan Osman Okyay, ilk, orta ve lise eğitimini İzmir'de tamamladıktan sonra İstanbul'da Boğaziçi Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Amerika Birleşik Devletleri'nin University of New Hampshire Üniversitesi'nden yine Makina Mühendisliği alanında yüksek lisans derecesi bulunan Okyay, askerlik görevini tamamlamasının ardından, 1990-1993 yılları arasında Digital Equipment Corporation şirketinin İstanbul ofisinde, önce teknik servis mühendisi, daha sonra ise teknik servis planlama yöneticisi olarak görev yaptı. Digital Equipment Corporation bünyesinde çalıştığı dönemde, bankalar arası Elektronik Fon Transferi (EFT) sisteminin donanım altyapısının kurulması ve bakımı görevlerini yürüttü.

Okyay, 1994 yılında Kale Grubu Şirketlerinden Kale Kalıp Genel Müdür Yardımcılığı görevi ile Kale Grubu'na katılmasının ardından 1997 senesinde Kale Kalıp Genel Müdürlüğü'ne, 2000 yılında ise Kale Grubu Teknik Bölüm Başkanlığına yükseldi. Okyay, halen Kale Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Teknik Bölüm Başkanı olarak görev yapıyor.

Kale Grubu'na katılımından sonra, grubun yüksek teknoloji alanlarına yönelmesi için gayret gösteren olan Okyay, Grubun Robotik ve Otomasyon, Endüstriyel Enerji Ekipmanları, yazılım ve simülasyon, yüksek teknoloji seramikleri, ve savunma ve havacılık sanayi gibi alanlarındaki yatırımlarını yönlendirdi ve yönetti.

Okyay, Kale Grubu'nun General Electric ve Pratt & Whitney gibi dünyanın en büyük şirketleri ile ortaklıklar yapmasını sağladı. Okyay aynı zamanda, savunma ve havacılık sanayiinde Lockheed Martin, Boeing, Airbus, Northrop Grumman gibi sektörün lider şirketlerinin direkt alt yapımcısı konumuna gelmesinde rol oynadı. 2017 yılında Kale Grubu’nun Rolls-Royce ile Türkiye'de uçak motorları geliştirme, üretim ve bakım konularında faaliyet göstermek üzere ortaklık kurmasına liderlik etti.

Okyay, Kale Grubu'ndaki görevlerinin yanı sıra bazı diğer kuruluş ve STK'larda da aktif görevler üstleniyor. T.C. Ekonomi Bakanlığı'nın önderliğinde, Türkiye ile ABD'nin ekonomik alanda model ortaklık oluşturmasını desteklemek amacı ile kurulmuş olan Türk – ABD İş Konseyi'nin 2013-2015 yılları arası Türk Kanadı başkanlığına seçilmiş olan Okyay, aynı zamanda Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Türkiye-Kanada İş Konseyi Başkanlığı, Türkiye İngiltere İş Konseyi Başkan Yardımcılığı, Türkiye Amerika İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyeliği, YASED Yönetim Kurulu Üyeliği, TOBB Yüksek Koordinasyon Kurulu Üyeliği, Çanakkale Ticaret ve  Sanayi Odası Meclis Başkanlığı, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı, OYAK Genel Kurul Üyeliği, Boğaziçi Üniversitesi Vakfı ve Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği gibi görevleri de sürdürüyor.

Osman Okyay, Kale Grubu Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay ile evli ve bir çocuk babasıdır.